Ohňostroj v Zürichu

Autor: Dana Janebová | 9.8.2007 o 17:02 | Karma článku: 5,07 | Prečítané:  1369x

Ak chcete zažiť niečo výnimočné, navštívte Zürich v letných mesiacoch. Po troch rokoch sa tu opäť konal v dňoch 6. - 8.júla Zürich-fest. Sú to vlastne letné slávnosti a veľké trhy so stánkami, kde dostanete kúpiť všetko možné i nemožné.

Stánky s občerstvením vás prekvapia rôznorodosťou špecialít z rôznych častí sveta. Tak isto vidíte ľudí všetkých národností a farby pleti, počnúc Indmi, Japoncami, ľudí čiernej pleti i miešancov, a samozrejme – domorodcov, ktorí prišli z celého Švajčiarska. Tento rok sa tu zišli dva milióny ľudí, ktorí sa stretli pri Zürišskom jazere. Každých 100 metrov stálo pódium a každú hodinu – dve sa striedali kapely prezentujúce rôzne žánre, rôzne kraje Švajčiarska , rôzne krajiny sveta. Mohli ste si vypočuť napríklad dychovku, latino-hity, ľudové kapely, country, rock, big-bandy, rapy, no proste hudbu zo všetkých kútov sveta. Jednou z atrakcií boli aj peruánski Indiáni so svojimi osobitými, nádhernými piesňami, ktoré dopĺňali aj tancom. Len ste sa pristavili, započúvali sa a ak ste dostali chuť, tak ste mohli aj tancovať, bez ostychu, že vás niekto vysmeje. Bola to jedna veľká ľudová veselica, ktorá trvala celú noc, až do štvrtej rána. Mohli ste vidieť rôzne druhy kolotočov, veľké ruské kolesá, artistov balancujúcich na tyči vysokej 65 metrov, artistov na motorkách, ktorí jazdili po lanách napnutých 40 metrov nad hladinou jazera. Najviac ľudí však prilákal ohňostroj, ktorý bol v piatok a sobotu večer o pol jedenástej. Jeho zvláštnosťou bolo, že ho prichystali dvaja Taliani a to vo veľkolepom štýle,bol totiž dopĺňaný hudbou. V prvý večer ho zahájila Bizetova Carmen najznámejšou melódiou. Na každý takt skladby boli vypustené iné série svetlíc. Desaťtisíce svetiel ožarovali nočnú oblohu nad jazerom. Nič veľkolepejšie som ešte nevidela. Ľudia stáli natlačení vedľa seba a vnímali súhru tónov a farieb. Tlieskali a kričali slová obdivu. Druhá skladba bola Vltava z cyklu Má vlast od Bedřicha Smetanu. Zimomriavky chodili po celom tele pri tej nádhere, ktorá prúdila cez oči a uši. Zneli ďalšie a ďalšie skladby nemeckých skladateľov. Celé predstavenie trvalo vždy pol hodinu.Nezabudnuteľná polhodina nádhery...
Ľudia boli disciplinovaní, nesácali sa, netlačili. Trvalo asi ďalšiu polhodinu, kým sa dav rozišiel. Každých 200 metrov stáli a boli bezplatne k použitiu aj záchody. Nekonečné množstvo stolov a stoličiek na sedenie, bary, pulty s občerstvením vás lákali šíriacou sa vôňou k posedu. Nechýbala ani cukrová vata, rôzne maškrty, balóniky. Ráno boli ulice čisté a vyzametané, aby do večera boli opäť zasypané množstvom odpadkov – vedľajšou „ produkciou “ 2 miliónov návštevníkov. Druhý deň začal opäť ohňostroj o pol jedenástej večer. Ľudia už dve hodiny predtým začali prúdiť na široký most, ktorý pretína riečka vytekajúca z Zürišského jazera. Tentokrát sa ohňostroj niesol v nestarnúcich melódiách talianskych hitov. Opäť nezabudnuteľný zážitok z tisícok svetielok osvetľujúcich nočnú oblohu a jazero. Z mosta sálala horúčava tiel stojacich tesne vedľa seba, cvakali fotoaparáty, priadli kamery. Po skončení ohňostroja ľudia ešte chvíľu stáli v opojení svetiel, kým pomaličky začali odchádzať za ďalšími zábavkami v priľahlých uliciach.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?